Haber

Tarihyazımı Çalıştayı’nın 10.’su MSKÜ’de Düzenleniyor

Son Güncelleme Tarihi : 03.11.2023 00:00
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ev sahipliğinde 10. Tarihyazımı Çalıştayı düzenleniyor.

MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde 2 gün boyunca sürecek çalıştay, “Tarih, Tarihçi ve Etik: Ne, Nasıl?” temasıyla gerçekleşiyor.

Çalıştayın Düzenleme Kurulunda MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar ile Prof. Dr. Ahmet Şimşek, Prof. Dr. Mustafa Gökçe, Prof. Dr. Bayram Akça ve Prof. Dr. Murat Keçiş yer alıyor.

Tarihyazımı Çalıştayı’nın açılış konuşmaları tarihyazımı.org Platformu adına Prof. Dr. Ahmet Şimşek,, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican ve MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar tarafından gerçekleştirildi.

Açılış Konferansında ise Prof. Dr. Mehmet Öz, “Bilim Etiği Nedir? Tarihçi Etiği Nedir?” başlığını katılımcılara sundu.

Çalıştayın Cuma günü gerçekleşen ilk oturumunda “Mevcut Tarih Lisans Programlarında Etik İçeriğin İzleri”, ikinci oturumunda “Tarihçi-Kaynak İlişkisinde Etik Sınırlar ve İmkânlar” ve üçüncü oturumda ise “Tarih Yazımında Etik Sorunlar” konuları tartışıldı.

Cumartesi günü devam eden dördüncü oturumda ise “Tarihyazımında Bir Etik Sorun Olarak Öteki”; takip eden oturumlarda ise “Dijital Tarih Alanında Etik Sorunlar”, “Akademinin Taşeronları” ve “Tarih Dergiciliğinde Etik Sorunlar” başlıkları ele alınacak.

 
Basın, Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü Tarih : 03.11.2023 00:00
Okunma Sayısı : 669