Haber

Türkiye Diri Faylarının Paleosismolojik Özelliklerinin Belirlenmesi Projesi Tanıtıldı

Son Güncelleme Tarihi : 31.10.2023 00:00
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarının yürütücülüğünü yaptığı TÜBİTAK 1007 KAMAG projesinin lansmanı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

MSKÜ’lü araştırmacılardan Dr. Öğr. Üyesi M. Ersen Aksoy’un projenin Muğla ayağı yürütücüsü, Araş. Gör. Dr. Esra Çetin ve Öğr. Gör. Dr. Özlem Yılmaz Aksoy’un araştırıcı olduğu "Türkiye Diri Faylarının Paleosismolojik Özelliklerinin Belirlenmesi" başlıklı TÜBİTAK 1007 KAMAG projesi, 5.5 milyon TL bütçe ile desteklenmeye hak kazandı.

TÜBİTAK’ın paydaş kuruluşlarla ortaklaşa yürüttüğü deprem araştırmaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katıldığı törenle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kamuoyu ile paylaşıldı. MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, diğer yürütücü üniversitelerin rektörleri ile birlikte imza törenine katıldı.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliğinin müşteri kurum olduğu ve toplamda 100 milyon TL bütçeye sahip proje kapsamında Türkiye’de deprem üreten birçok fay araştırılacak.

Türkiye diri faylarının paleosismolojik özelliklerini inceleyerek, bulundukları bölgeler için, yerleşim alanlarını etkileyebilecek nitelikte deprem senaryolarını ortaya koymak amacıyla oluşturulan proje sayesinde ihtiyaç doğrultusunda üniversitelerden konu uzmanı araştırmacılar TÜBİTAK ile güç birliği yapacak.

MSKÜ’lü araştırmacılarla birlikte projede yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yerbilimleri Enstitüsünden Prof. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya, Eskişehir Teknik Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsünden Prof. Dr. Uğur Avdan ve Dr. Öğr. Üy. Resul Cömert, Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Erman Özsayın, Niğde Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üy. Dilek Şatır-Erdağ ve TÜBİTAK bursiyerleri Muhammed Nur Abdullah (MSKÜ), Atilla Koyuncu (MSKÜ) ve Yaren Sena Çetin (HÜ), proje dahilinde Muğla il merkezi ve yakın çevresinde yer alan Muğla fayı, Yatağan fayı ve Beyağaç faylarının deprem tehlikesini tanımlayacak.

 
Basın, Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü Tarih : 31.10.2023 00:00
Okunma Sayısı : 414